O nás

Národní telemedicínské centrum (NTMC) vzniklo jako koordinační a vzdělávací centrum v rámci nového, rychle se rozvíjejícího odvětví medicíny – eHealth, resp. telemedicíny. V současné době existuje v České republice celá řada aktivit v oblasti eHealth, většina z nich se však zabývá pouze dílčími úkoly. Cílem NTMC je sjednocení těchto aktivit pod jednu organizační strukturu, hledání a zkoumání nových směrů a postupů v dané oblasti, ověřování a zavádění těchto novinek a principů do praxe a v neposlední řadě rozvoj a využití moderních metod v pregraduálním i postgraduálním vzdělávání. NTMC se v rámci ČR jako jediné centrum komplexně zaměřuje na realizaci klinicky výzkumných aktivit v oblasti telemedicíny.

Cílem NTMC je nejen poskytování běžné telemedicínské péče, ale zejména aktivní práce na výzkumu, vývoji a vědeckém ověřování nových telemedicínských postupů, získávání špičkového know-how od zahraničních subjektů a odborníků, jeho šíření na další odborná pracoviště po celé ČR, vzdělávání nových odborníků v oblasti telemedicíny a využití moderních metod při výuce lékařských a nelékařských oborů. Telemedicína se od roku 2014 rovněž zařadila mezi studijní předměty Lékařské fakulty UP v Olomouci. Díky vzniklému centru se studenti a akademičtí pracovníci dostanou na studijní pobyty, odborné praxe a stáže u zahraničních odborných institucí a firem zabývajících se problematikou eHealth. Mezi taková pracoviště patří například nemocnice, technologické a vývojové firmy nebo výzkumná centra.

Jednou z největších předností telemedicínské léčby je kladení důrazu na preventivní léčbu, zvýšení komfortu pacientů, úspora času lékařů a celkové zefektivnění poskytovaní péče za využití informačních a komunikačních technologií. Moderní technologie také mohou zvýšit bezpečnost pacienta či úspěšnost léčby, zlepšují rovněž komunikaci mezi zdravotníky a nemocnými. Pacientům bude možné nabídnout nejmodernější a velmi efektivní medicínské postupy v oblasti prevence a léčby velkého spektra nemocí a zdravotních problémů. Cílem NTMC je také zefektivnit poskytování zdravotní péče u populace v seniorském věku nejen pomocí technologií, ale také systémovými opatřeními, která povedou k šíření dobrých praxí ze zahraničí a k implementaci integrované péče do zdravotnického systému ČR. Na základě výše zmíněného je cílem NTMC být špičkovým výzkumným pracovištěm v oblasti telemedicíny a vymezit se tak lifestylovému a komerčnímu pojetí telemedicíny.

Národní telemedicínské centrum