Projekt má jasně formulovaný postup řešení, který vychází z obecných metod výzkumné činnosti, tj. analýza současného stavu, formulování hypotézy, vytvoření informačních zdrojů a jejich zpracování pro daný účel a návrh opatření, či realizace zvoleného řešení. Z konkrétních metodik pro šíření dobrých praxí byla v souladu se zadáním zvolena metodika doporučená Partnerstvím EIP on AHA a vydaná Evropskou komisí jako Evropská strategie pro šíření v EIP on AHA [4]. Součástí této metodiky je pětistupňová strategie pro šíření dobrých praxí. Tyto kroky jsou znázorněny na obrázku 6. První tři stupně se zabývají předmětem dobré praxe a další dva stupně pak metodou jak praxi šířit.
Použité metody
- V projektu je nejprve provedena systematická rešerše pro identifikaci relevantních služeb podporujících aktivní a zdravé stárnutí v zemích EU. Vedle toho jsou využity i stávající kontakty univerzity a fakultní nemocnice na relevantní místa.
- Analýza příkladů dobré praxe z pohledu využitelnosti v ČR je následně provedena několika standardizovanými metodami:
- komplexní metodikou MAST, která vychází z EUnetHTACore modelu a je přizpůsobená pro hodnocení zdravotních a sociálních ICT služeb
- pětistupňovou strategií EIP AHA pro rozšiřování dobrých praxí
- metodikou Momentum pro posouzení naplnění kritických faktorů úspěchu nasazení ICT řešení ve zdravotnictví
- Následně vznikla specializovaná mapa příkladů dobré praxe a doporučení pro ČR včetně postupů pro jejich zavedení do praxe.
V prvním kroku se vytvořila databáze dobrých praxí. V případě našeho projektu jde o praxe využívající ICT ve zdravotnictví, příp. v kombinaci se sociální péčí. Dobré praxe jsme analyzovali a získávali z mnoha zdrojů: rešerše na internetu, ve specializovaných databázích (např. MEDLINER/PubMed), databáze evropských projektů zaměřených na zavádění výsledků výzkumu do praxe, doporučení na praxe partnerů z EIP on AHA, praxe ze zámoří, zejména z USA a Japonska, které jsou předmětem prezentací na odborných konferencích. Nejvýznamnějším zdrojem praxí však je databáze dobrých praxí vytvořená EIP on AHA. Ta obsahovala v roce 2016 přes 300 příkladů GP, z nichž přibližně jedna pětina využívá významným způsobem ICT a z nich pouze asi polovina je zaměřena na chronické choroby. Tato databáze se stala také referencí pro soubor parametrů, který se o GP musí získat, aby se mohla posuzovat její využitelnost v jiném prostředí. Databáze dobrých praxi EIP on AHA je od roku 2013 doplňována provozovateli praxí v zemích EU (stav únor 2017), v závislosti na jejich uvádění do života a též schopnosti a ochotě jejich správců je popsat v požadovaném formátu a s náležitými parametry.
Jde zejména o inovativnost praxe (včetně popisu praxe), dopady a výsledné efekty praxe, existence formálního, resp. neformálního posouzení praxe a přidaná hodnota praxe, kritéria úspěchu (tj. zda je praxe provozovatelná), přenositelnost praxe do jiných organizací a regionů a konečně poučení a doporučení pro jiné subjekty.
Tyto parametry jsou uvedeny v návrhové tabulce dobrých praxí a jsou potřebné pro provedení druhé kroku – posouzení implementovatelnosti (životaschopnosti). Pro další kroky je však potřeba mít ještě více informací, a proto byly existující popisné informace pouze základem pro vytvoření souboru GP, jejichž parametry jsou řešitelským týmem postupně rozšiřovány, většinou se jedná o údaje poskytnuté přímo provozovateli dobré praxe.
Pro posouzení životaschopnosti se používají otázky, které jsou odvozeny z výše uvedených kritérií:
- Q1 Doba zavádění
- Q2 Investice na osobu/pacienta
- Q3 Důkaz k dobré praxi
- Q4 Vyspělost dobré praxe
- Q5 Předpokládaná doba potřebná k dopadu dobré praxe
- Q6 Transferabilita
Pětistupňová strategie pro šíření dobrých praxí (EIP on AHA).
Při posuzování životaschopnosti konkrétní GP lze dále použít metodiky vypracované podle systému HTA (Health Technology Assessment). Pro systémy na bázi ICT pro telemedicínské účely byla v Evropě navržena metodika MAST (Model forassessment of telemedicine). MAST umožňuje multidisciplinární hodnocení telemedicínských aplikací v sedmi výsledkových doménách (charakteristika v kontextu choroby, bezpečnost, klinická účinnost, perspektiva pacienta, ekonomické efekty, organizační aspekty a společenské, etické a právní aspekty).
V praxi však ani metodika MAST nemusí zaručovat úspěch při zavádění konkrétní služby elektronického zdravotnictví. Proto byl evropským projektem Momentum navržen soubor 18 faktorů úspěchu, které jsou podmínkou pro úspěšné zavádění telemedicínských služeb. Řada požadavků z kritických faktorů je rovněž zahrnuta do analýzy dobrých praxí (zejm. ve stupních zaměřených na životaschopnost a klasifikaci) v tomto projektu s ohledem na specifický zdravotnický systém poskytování péče v ČR, avšak metodika navržená projektem Momentum je doporučena pro pátý stupeň přenosu dobrých praxí – jako příprava na implementaci.
Kromě výše uvedených metodik, které jsou použitelné pro posuzování dopadů dobrých praxí, je vhodné zmínit ještě metodiku WHO HIA (HealthImpactAssessment), která umožňuje hodnotit dopady politik, plánů a dopadů na zdravotnictví. O využití nástrojů této a dalších metodik bude v případě potřeby rozhodnuto v další fázi rozšíření výsledků projektu, pokud podrobněji popsané metodiky v některém bodě nepostačovaly.
Životaschopnost dobré praxe je nezbytnou podmínkou pro úvahu o jejím zavedení v jiné zemi. Před dalším krokem, který by směřoval k přípravě takového transferu, je však nutné posoudit každou praxi z hlediska její využitelnosti v daném kontextu, v konkrétních podmínkách v ČR a též příslušné oblasti, které se praxe týká. Pětistupňová metodika šíření dobrých praxi EIP on AHA tento krok označuje jako Klasifikaci dobrých praxí pro replikaci.
Třetí krok pětistupňové metodiky je tedy zaměřen na klasifikaci GP pro jejich zavádění v nových podmínkách.
Tato klasifikace odkazuje na rozdíly mezi podmínkami v zemi s fungující dobrou praxí a zemí, která ji hodlá zavést v:
- znalostech a praktickým způsobem vykonávání péče,
- době, za kterou lze dobrou praxi realizovat, ale také začít hodnotit její efekty,
- administrativní a politická kapacita, schopnost začlenit dobrou praxi do strategických a akčních plánů ve zdravotnictví a případně v dalších resortech,
- politická agenda, stanovené priority a vládní programy,
- náklady a schopnost financovat dobrou praxi včetně materiálu a lidských zdrojů, způsob financováni provozu, stav ekonomického zabezpečení v určitém úseku, který se má řešit,
- přijatelnost pro dotčené komunity, například nemocnice (management), lékaře, sestry,
- schopnost monitorovat procesy a výstupy, transparence v oboru.
Třetí krok umožnil eliminovat GP, které fungují pouze v prostředí, které je kompatibilní s místem, kde byla praxe zavedena a nejsou slučitelné s podmínkami v ČR. Vedle klasifikace dobrých praxí z obecně systémového pohledu, který je aplikovatelný v zemích s tzv. západní medicínou, tj. medicínou založenou na důkazech, bylo potřeba věnovat pozornost i charakteristikám národním, které jsou v rámci Evropy unikátní, neboť zdravotní systémy v různých evropských zemích se od těch v ČR liší a v detailech často dosti významně. Praxe identifikované v předchozím stupni zahrnovaly tedy jednak generické prvky, které umožní transfer praxe do jiné země, ale též schopnost přizpůsobení v podmínkách v ČR, případně i konkrétního místa nasazení.
V tomto kroku se proto již naplno uplatnila hlediska charakterizující systém zdravotnictví, legislativu, síť poskytovatelů péče, role zainteresovaných subjektů a způsoby poskytování různých druhů péče o cílovou skupinu. Pokud jde o dosud (2017) nevyřešené otázky ve zdravotnictví ČR, byly vzaty přiměřeně v úvahu ty s alespoň střednědobým trváním. Tyto kontextuální faktory určují aplikovatelnost dobré praxe v ČR a případně také její naléhavost. Je pochopitelně nutné brát v potaz problematiku hrazení zdravotní a sociální péče, jelikož je klíčová pro zavádění inovací na bázi ICT a telemedicíny ve větším měřítku.